Kitekintés az ország hivatalos ivóvíz minőségére és a vízszűrő helyzetére az NNK (Nemzeti Népegészségügyi Központ) felmérése alapján, hogy kiderítsük miért fontos az otthoni vízszűrők használata?
Szétszakad az ország ha vízszűrésről van szó
Az NNK idén is közzétette a tavalyi év során végzett ivóvíz felmérés eredményeit.
Magyarország ivóvízminősége (2021)
A szolgáltatott ivóvízminőség tekintetében a korábbi évekhez hasonlóan jelentős regionális eltérések vannak.
Az országos helyzetkép igen kedvező, az Ivóvízminőségi adatbázisba 2021-ban jelentett több mint 58 000 vízminta eredménye alapján a legtöbb vízminőségi jellemző a vizsgálatok 99-100%-ában megfelelő eredményt adott (a legfontosabb jellemzőket az 1. ábra összegzi).
1. Ábra – A legfontosabb ivóvízminőségi jellemzők megfelelősége. Országos összefoglaló, 2021.
A közüzemi vízellátás arányában a korábbi évekhez képest jelentős változás nem történt, a népegészségügyi hatóságok jelentése szerint országosan a lakosság 99,0%-a számára érhető el. Ebbe nem csak azok a háztartások tartoznak bele, ahol a lakáson belül áll rendelkezésre az ivóvíz, hanem azok is, ahol a lakosok ehhez más módon jutnak hozzá (pl. közkifolyóról).
A közműves ivóvízhálózatra kötött lakások aránya továbbra is Bács-Kiskun megyében a legalacsonyabb (84,1%, ami az előző évhez képest kb. 1% emelkedést jelent). Közel 100%-os az ellátottság Budapesten és 10 megyében.
Mégis van mire fgyelni 2023-ban is!
Az alábbi ábrákon egyrészt megfigyelhető a az Ivóvízminőségi jelentésben közzétett vízminőségi értékelési térkép, amelyen most Budapest megtekintse lenne fontos.
A második ábrán pedig a csapvíz ólomtartalmának kockázati térképéből látunk egy kivágást, szintén Budapestre fókuszálva.
Az eltérés abból adódhat, hogy ameddig a 2. ábra esetén az értékelések a településeket ellátó ivóvízellátó-rendszer vízvizsgálati eredményein alapulnak addig a 3. ábránál az egyes háztartások bevonásával készítették el a térképet.
2. Ábra – Települések vízminőségi értékelése (2021)
3. Ábra – Csapvíz ólomtartalmának kockázati szintje (2021)
Az ólom esetén jellemzően a régi (elsősorban az 1945 előtt, kisebb részben az 1975-ig épült) épületek belső hálózatában még esetlegesen meglévő ólomcsövekből kerülhet az ivóvízbe.
Amennyiben ez igaz a te lakóépületedre is, akkor nagyon magas a kockázata annak, hogy a csapvizedben határértéket meghaladó, egészségkockázatot jelentő ólom van.
Mindenképpen javasolt megvizsgáltatni a csapvíz ólomtartalmát az ivóvíz általi ólom bevitel kockázatának megállapításához, különösen ha a háztartásban 6 éven aluli kisgyermek vagy várandós kismama lakik, esetleg gyermeket terveznek.
Az ivóvíz ólomtartalma elsősorban a magzatok és 6 év alatti gyermekekre lehet kedvezőtlen hatással, a mentális fejlődést befolyásolhatja károsan.
Az ólomtérképet, amelyből a 3. ábra készült az alábbi gomb megnyomásával érheted el:
Az egyes nehézfémek illetve szervetlen szennyezők (réz, szelén, antimon, kadmium) esetében mutatott egy-egy nem megfelelő eredményt a 2021-es ivóvízminőség jelentés.
A tavalyi évhez hasonlóan Bács-Kiskun megyében egy vízellátó rendszerben kimutatható volt a szolgáltatott vízben határérték feletti peszticid tartalom.
Cikkünk célja, hogy Magyarország vízminőségének valós helyzetét mutassuk be. A vezetékes vízhálózat esetén elmondható alapvetően, hogy nagy átlagban határérték alatti a káros anyagok mennyisége és ivásra megfelelő az összetétele.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy pont a mi házunkban vagy lakásunkban a víz íze, szaga és keménysége olyan, amilyet mi szeretnénk.
A vízszűrés a káros anyagok megszűrése mellett a rossz íz (általában klórmaradványok) és szagtól is mentesíti a vizet valamint a vízkőtől is megkíméli a bőrünket ugyanis ha csapvízben fürdünk akkor ásványokból és szappanadalékokból álló „köpeny” ülepszik a bőrünkre, amely érzékenység esetén viszketést, kivörösödést vagy bőrszárazságot okoz.
A Hydro Flow Active+ pontosan ezért jött létre, hogy a leghatékonyabban szűrje ki a vízkövet csapvizünkből:
Ami a magánkutakat illeti
Fontos tudni, hogy a népegészségügyi hatóság nem ellenőrzi a vízminőséget a magánkutak esetében, ahol a teljes mértékben a tulajdonos felelőssége a jó vízminőség fenntartása.
Egy 2016-ban hatályba lépett új törvény előírja, hogy a vízvizsgálatot a telepítéskor és azt követően háromévente el kell végezni, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy a tulajdonosok többsége nincs tisztában ezzel a kötelezettséggel, és csak nagyon kevesen tesznek eleget ennek az előírásnak.
Fontos, hogy te figyelj oda és végeztesd el ezeket a vizsgálatokat a családod és saját egészséged érdekében. A vízszűrésben már segítünk mi!
A népegészségügyi hatóság is segít az egyes kutak vízminőségének felmérésében és a használati feltételek meghatározásában de az alábbi linken keresztül akár már meg is rendelhetitek a vízvizsgálatot: