fbpx
Facebook

Hova kerül a sok használt maszk?

A COVID-19 világjárvány terjedésének megfékezése érdekében szökőárhullám-szerű mennyiségű orvosi eszközökből keletkezett szemét, a legtöbb a polimerből készült arcmaszkokból.

A tajvani Miniwiz cég azonban ahelyett, hogy tele pakolná a szemétlerakókat, vagy ami még rosszabb, az óceánokba öntené, megtalálta a használt arcmaszkok utóéletét: vezeték nélküli telefontöltő részévé alakítaná őket.

Az egész a legtöbb eldobható arcmaszkban található műanyag átalakításáról szól – magyarázza Arthur Huang, a Miniwiz vezérigazgatója. A cég kifejlesztett egy “Trashpresso” gépet, amely egy aprítót, kompresszort és mechanikus kart egyesít, a telefontöltők egy részének előállításához.

,,Ez a COVID-19 világjárvány rengeteg hulladékot termel. Rengeteg egyszer használatos hulladékot, különösen mindazokat a műanyaghulladékokat, amelyeket valójában magunk védelmére használnak fel” – mondja.

,,És csak arra gondoltunk, hogy ha újra tudnánk használni ezt a hulladékot ahelyett, hogy kidobnánk, vagy egy szemétlerakóba dobnák és rosszul kezelnénk őket. Hogyan tudnánk értékes termékké alakítani őket a világjárvány idején? a vezeték nélküli digitális töltő új generációjává átalakítva.”

A maszkhulladékból a műanyag héjat készítik, amelyet ezután vezeték nélküli töltővé szerelnek össze más elektronikus alkatrészekkel. A robotok feldarabolják az arcmaszkokat, felmelegítik és egyfajta műanyag masszává alakítják.

A tajvani Fubon Financial bank együttműködött a Miniwizzel, hogy vezeték nélküli telefontöltőket kínáljon minden alkalmazottjának.

“Körülbelül 10 000 maszkot gyűjtöttünk össze, amelyeket a Miniwiz által biztosított anyagokkal egészítettünk ki. Több mint 40 000 töltőt készítettünk alkalmazottaink számára” – mondta Cindy Lin ügyvezető alelnök. “Munkatársaink nagyon örültek ennek az ajándéknak, mert ez a töltő más volt mint a többi, mert újrahasznosított maszkokkal készültek.”

A Miniwis nem tervezi a vezeték nélküli töltők kereskedelmi forgalomba hozatalát, de már más, nem arcmaszkokból származó, újrahasznosított műanyagból készült termékeket árul a honlapján; a virágcseréptől a napszemüvegig.

Az eldobható maszkok, kesztyűk és más típusú orvosi védőeszközök fontos részét képezték védekezésnek a koronavírus-járvány idején. De világméretű szennyezési problémát is okoznak, beszennyezik az utcákat, és káros műanyagokat és egyéb hulladékokat juttatnak a szemétlerakókba, a szennyvízrendszerbe és az óceánokba.

Az OceansAsia jogvédő szervezet 2020. decemberi jelentése szerint csaknem 1,6 milliárd maszk árasztja el az óceánokat 2020-ban a globális termelési becslések és egyéb tényezők alapján.

Az OceansAsia szerint a maszkok lebontása akár 450 évig is eltarthat.

Top Bejegyzések

A pH elengedhetetlen szerepe a vízkezelésben

Az ivóvíz- és szennyvíztisztító rendszerek döntő szerepet játszanak az egészséges közösségek és az egészséges ökoszisztémák biztosításában. Az egyik alapvető paraméter, amely jelentősen befolyásolja e kezelőrendszerek

Tovább »