fbpx
Facebook

Meditáció. Hogy kezdjünk neki?

Gyakori a kérdés

Azon emberek körében, akik szeretnék megtalálni a nyugalmat és kiegyensúlyozottságot az életükben gyakorta merül fel az ötlet, hogy ebben a meditáció segítségünkre lehet. Saját tapasztalatom alapján egyértelműen pozitív hatással volt ezen az utamon a Sahaja Yoga és hozzásegített egy új szemléletmódhoz az életemben.

Azonban nem volt egyértelmű nekem sem, hogy pontosan hogyan kezdjek neki és, ha már egyszer kétszer ki is próbáltam, hogyan váljon mindez az életem részévé. Hiszen rendszeresség nélkül a meditáció sem lesz hatásos, ahogyan semmi más sem az életünkben.

A legtöbb első meditáló furcsának találja, hogy csendben üljön, hogy együtt üljön legbelsőbb gondolataival és érzéseivel, hogy üljön és ne csináljon semmit – éppen azokat a dolgokat, amelyeknek az elme vicces módon hajlamos ellenállni. Egy kezdő számára a meditáció kezdetben talán kissé idegennek, sőt talán ijesztőnek is tűnhet, de ez nem baj. Az emberek már körülbelül 3000 éve meditálnak, és kétségtelenül sokan tapasztalták már ugyanazt a tartózkodás, félelem vagy csodálkozás érzését, amit az első meditálók gyakran éreznek.

Kis további motiváció

Az egész létezésünket az elménken keresztül éljük meg, és az életre vonatkozó perspektívánk drámaian megváltozhat, ha elkezdünk meditálni. A meditáció elkezdésére való inspiráció azonban nagyon különbözik a tényleges gyakorlástól, és a meditáció előnyeit csak akkor fogjuk érezni, ha elkezdjük és fenntartjuk a rendszeres gyakorlást. Ahhoz, hogy meditálni tudj, meditálnod kell. Ahhoz, hogy megnyugtasd az elmédet, azzal kell kezdened, hogy leülsz annak zabolátlan természetével.

A meditációt egyszerű megtanulni, és néhány meglehetősen egyszerű technikát tartalmaz. Mielőtt belevágnánk, nézzünk meg néhány gyakorlati kritériumot, és válaszoljunk néhány hétköznapi kérdésre.

Megfelelő hely és idő

Az első lépés az, hogy elkötelezzük magunkat a rendszeres gyakorlás mellett, lehetőleg hetente néhányszor. Tisztázzuk, hogy mennyi időt szánunk rá – kezdetben 10-15 percet -, és hogy hol fogunk ülni, viszonylag zavartalanul (egy kis háttérzaj nem jelent problémát). Fegyelem és kitartás kell ahhoz, hogy egy szokás megmaradjon, ezért a rutin betartása – ugyanaz az idő, ugyanaz a hely – segít a meditációs gyakorlat kialakításában. Sokan párosítják a meditációt egy már meglévő rutinszerű szokásukkal, például a fogmosással, hogy biztosan emlékezzenek rá. A meditáció népszerű időpontja a reggeli órák, de nyugodtan találhatsz olyan időpontot, amely megfelel a napirendednek, legyen az reggel, délután vagy este.

Hogyan üljünk?

Meditálhatsz bent vagy kint, és ülhetsz a padlón, egy párnán, padon, széken vagy bármi máson, ami neked megfelel. Hacsak nem akarod, nyugodtan elfelejtheted a sztereotip képeket, hogy keresztbe tett lábbal ülsz egy fa mellett. A kezdők gyakran úgy találják, hogy könnyebb egy függőleges széket használni, miközben ismerkednek a gyakorlattal. Ha a szék eleje felé ülsz, az segít a helyes testtartásban: a hát egyenes, a nyak laza, az áll enyhén behúzva. Kezeit lazán támassza az ölére vagy a térdére.

Időtartam

Az, hogy mennyi ideig meditálsz, a preferenciáidtól, életkörülményeidtől és a rendelkezésre álló időtől függ. A lényeg az, hogy a gyakoriság felülmúlja az időtartamot. Kezdetben ajánlott 10 perces ülésekkel kezdeni. Minél jobban megismerkedik az elme edzésével, annál inkább át lehet ugrani 15 vagy 20 percre. Ha a 10 perces csendben ülés túlterhelőnek hangzik a kezdetek kezdetén, akkor nem árt, ha három- vagy ötperces vezetett meditációkkal kezdesz. Akár ki is próbálhatod, és meglátod, milyen érzés, majd építkezhetsz, ahogy nő a magabiztosságod.

Kitartás

Mindig könnyű belevágni valami újba – egy új diétába, egy új edzésprogramba, egy új hobbiba -, de a trükkös rész a folytatás. A kezdeti lelkesedés alábbhagy. Az újdonság varázsa elmúlik. Ez gyakori probléma a meditációval kapcsolatban, különösen azért, mert a gyakorlatok néha ismétlődőnek tűnhetnek. Érdemes tehát nem elfelejteni, hogy az elmét arra edzünk, hogy megváltoztassuk a gondolatainkhoz és érzéseinkhez való viszonyunkat… és ehhez időre, kitartásra és fegyelemre van szükség.

Az egyik ok, amiért az emberek bedobják a törülközőt, a frusztráció – a frusztráció, hogy az elme nem “ürül ki” vagy nem “tisztul ki”. Fontos tudni, hogy az elme mindig gondolkodni fog, mert erre van programozva. A meditáció nem fogja varázslatos módon megállítani a gondolatokat, de megtanít hátralépni és ítélkezés vagy elfogultság nélkül megfigyelni őket. A cél az, hogy hagyjuk, hogy a gondolatok jöjjenek és menjenek. Ezt a készséget meg kell tanulni, gyakorolni és elsajátítani. És ezt a készséget csak úgy tudjuk elsajátítani, ha szokást alakítunk ki.

Minél inkább kitartasz a meditációs gyakorlatod mellett, annál több hasznot fogsz érezni. Minél több hasznot érzel, annál jobban megérted, hogyan gondolkodik és érez az elméd – és annál több lépést tehetsz egy egészségesebb és boldogabb élet felé, amely nagyobb tisztánlátással, nyugalommal, elégedettséggel és együttérzéssel jár.

Akkor kezdjük

Ha már egy kicsit magabiztosabb leszel abban, amit csinálsz, akkor egy egész könyvtárnyi tartalom áll rendelkezésedre, amelyet különböző tanfolyamokkal fedezhetsz fel, amelyek az élet különböző területeire és érzelmeire vonatkoznak.

Addig viszont előszeretettel ajánlom számodra az alábbi teljesen ingyenes és vezetett meditációkkal teli oldalt:
https://wemeditate.com/

Akár stresszoldásra, önbecsülésed növelésére vagy egyszerűen csak egy pillanatnyi szünetre vágysz, kövesd egyszerű, mégis hatékony vezetett meditációkat, hogy felemeld az állapotodat és békét teremts magadban. Nekem kimondottan bevált kezdésnek.

Mélyebb és részletesebb meditációs tartalmakkal érkezünk a jövőben ha igényt tartotok rá.

Top Bejegyzések

A pH elengedhetetlen szerepe a vízkezelésben

Az ivóvíz- és szennyvíztisztító rendszerek döntő szerepet játszanak az egészséges közösségek és az egészséges ökoszisztémák biztosításában. Az egyik alapvető paraméter, amely jelentősen befolyásolja e kezelőrendszerek

Tovább »