Éppen víztisztitó berendezést szeretnél otthonodba, de nem tudod eldönteni a piacon lévő több száz termék közül melyikre lenne szükséged? Nem tudsz ki igazodni azon, hogy mi az aktív szenes szűrés, ozmózisos rendszer, vagy netán mi az a vízlágyítás? Ebben az összeállításban elmagyarázzuk tisztán és érthetően, hogy mik a piacon lévő víztisztító berendezések főbb típusai és elmondjuk, hogy mi mire jó. Tarts velünk!
Víztisztító berendezés technológiák?
Tapasztalataink alapján sok oka van annak, hogy miért keresnek emberek valamilyen fajtájú víztisztító berendezést otthonukba. Lehet ez akár, a csapból folyó víznek a rossz mellékíze, vagy akár csak a klóros szaga. Olykor az is ok lehet, hogy csak szimplán nem bízzák a véletlenre, hogy a több száz éves infrastruktúrán át folyó víznek milyen a valódi minősége. Azt lehet mondani, hogy minden eset egyedi és egyedi megoldást igényel. Viszont az, hogy mindenkinek teljesen egyedi vízszűrűje legyen a saját ivóvízére, mondhatjuk, hogy kivitelezhetetlen és elég költséges mind a felhasználónak, mind a forgalmazónak.
Pont emiatt, a víztisztító iparág, leegyszerűsítve kínál pár technologiát, ami próbálja a felhasználók többségét a probléma forrásától függően kiszolgálni. Leginkább ezt a ruhaiparhoz lehet hasonlítani, ahol a márkák több fazont és méretet kínálnak, de emiatt nem mondható egyedinek. A víztisztítók esetében is rengeteg „fazon” és „méret” van, de mindegyik igazából valamilyen fő technológiára épül. Mik ezek a fő technológiák?
Mi az Aktív Szén?
Az aktív szénnel működő víztisztító berendezések aktivált szenet használnak a vízen áthaladó szennyeződések adszorpcióra (megkötésére). Mivel ezek az aktív szén betétek, úgy vannak kialakítva, hogy nagy fajlagos területtel rendelkeznek, így hatásosan kötik meg az átfolyó vízben a szennyeződéseket.
Előnyök:
- Sok szennyeződést kiszűr
- Az ivóvíz ásványi anyag tartalma nem változik
- Megfizethető
- Általában egyszerű szerkezetek, könnyeb beüzemelés
- Esetleges ivóvíz rossz szagát, ízét javítja
Hátrányok:
- Nem minden szennyeződést szűr ki
- Gyakoribb szűrő csere az optimális szűrésért
Mi az Ozmózis?
Bár rövidítve csak ozmózisnak szokták említeni, de pontosabb kifejezéssel ez fordított ozmózis rendszer. Ezzel a szűrési technológiával lényegében az ivóvízben lévő összes szennyeződés megszűrésre kerül nyomás hatására. Egy úgynevezettet membrán segítségével a már akár több lépcsőben előszűrt ivóvizet nyomás alatt átpréselik, ami által 0,0001 mikron nagyságú szennyeződések is kiszűrésre kerülnek. Ezt a technológiát használják a tengervíz tisztítására is. Emellett számos iparban ezzel tisztítják a vizet, ahol elengedhetetlen a víz tisztasága, például gyógyszergyárak, élelmiszer feldolgozó üzemek.
Előnyök:
- Legtisztább ivóvíz
- Minden szennyező anyag kiszűrve
- Vízkő mentes
- Ozmózis vízben főtt ételek jobb ízűek lehetnek
Hátrányok:
- Mivel minden anyag kiszűrésre kerül, így az ásványi anyag tartalom is csökken
- Sok helyet foglal el
- Vízmennyisége korlátozott lehet (rendszernek újra kell töltenie)
- Rendszeres, bonyolultabb karbantartást igényel
- Nehezebb beszerelés
- Drágább
Mi az a Vízlágyítás?
A vízlágyítás már abban nagyon eltér az eddig említett aktív szén és ozmózistól, hogy nem feltétlenül az ivóvíz szűrésére van. A vízlágyítással kezelt víz nem feltétlenül lesz tisztább. A vízlágyítás a víz keménységével együtt említendő, mert a lágyítás a víz keménység fokozására van. A víz keménysége regionálisan eltér, emiatt ez egy adott helyhez köthető probléma, mint, hogy általános. A kemény víz rengeteg problémát okozhat a háztartásban, ez leginkább a vízkő miatt jelentkezik. Háztartási készülékek mehetnek tönkre a sok vízkő miatt, mint például vízforraló, kávéfőző, mosógép, bojler. De ugyanígy kárt tehet a ruháinkban, textileinkben, keményebb durvább tapintásúakká válhatnak. Ezen felül emberektől függően gondok okozhat az emberi bőrnek és hajnak egyaránt.
A vízlágyítás úgynevezett ioncserélő technológiával működik, ez csökkenti a kalcium mennyiséget, ami miatt vízköves a víz. Ezek az ioncserélő szerkezetek általában már a bejövő víznél egyből lágyításra kerülnek, és így az egész lakás, háztartás
A vízlágyító gépek emiatt nem is igazán tekinthető teljekörű víztisztitó berendezésnek. De ettől függetlenül nagyon fontos része az egészséges, tiszta összetételéhez.
Előnyök:
- Nagy mértékben csökkentett vízkő mennyiség
- Megvédi háztartási gépeinket
- Kevesebb mosószer kell a lágy vízzel történő takarításhoz
Hátrányok:
- Nem kifejezetten ívóvízhez van
- Nagyon sok helyett foglal el
- Drága beruházás
Milyen víztisztító berendezés való nekem?
Aktív szén?
Ozmózis?
Vízlágyítás?
Ez rengeteg tényezőtől függ és attól is, hogy milyen a mostani ivóvized meg leginkább attól is, hogy mik az elvárásaid az ivóvíztől.
Ha inkább jobban zavar az, hogy szagos, rossz ízű az ivóvized és ezen szeretnél változtatni. Akkor valószínűleg az Aktív Szén víztisztító berendezés a legjobb választásod.
Ha inkább attól tartasz, hogy milyen apróbb szennyeződések maradhatnak az ivóvízben és ezen szeretnél javítani. Akkor az Ozmózis a legjobb választás.
Ha inkább jobban zavar, hogy évente el kell dobnod a vízforralód mert már annyira vízköves, vagy a zuhanyzód hófehér a vízkőtől. Akkor a Vízlágyításon kell elgondolkoznod.
Vagy ha csak nem bízol a csapvízben, viszont nincs sok helyed a lakásban. Akkor valószínűleg az Aktív Szén szűrő a leg kézre esőbb.
Ha nagyon messze laksz mindentől és nincsen vezetékes víz. Akkor valószínűleg, a technológiák kombinációja legjobb választás. Vízlágyítás kombinálva Aktív Szén szűréssel, vagy Vízlágyítás kombinálva Ozmózissal. De az is lehet, hogy mind a három szükséges.